MARİN GÜNEŞ PANELİ ENERJİ SİSTEMLERİ

Denizde Motoryat veya Yelkenli MARİN ENERJİ SİSTEMLERİ tasarım ve projelendirme , malzeme satışı , teknede veya tersanede kurulum ile teknik servis hizmeti sunuyoruz.
İletişim: 02125422450 / 05418255822 Whatsapp Mail: info@bagimsizenerji.com
UYGULAMA ÖRNEKLERİ

Heybeliada Çam Limanı'nda haftasonu kaçamağı için Marinadan bağımsız enerjisini üreten Motoryat veya Yelkenli


500 watt Yüksek Kaliteli Schmid Pekintaş marka Monokristal Halfcut Güneş Paneli(210*114*3,5 cm) , Victron 100/50 MPPT Solar Şarj Cihazı, 20 metre (2*8 ) Solar Kablo ve Güneş Paneli ile MPPT Sigorta 820 USD KDV dahil nakliye ve kurulum hariç

2 adet 230 watt Yerli Monokristal Halfcut Güneş Paneli(158*72*3) , 40 amper MPPT Solar Şarj Cihazı , 20 metre(2*8) Solar Kablo ve Güneş Paneli ile MPPT Sigorta 520 USD KDV dahil nakliye ve kurulum hariç

2 adet 205 watt Yerli Monokristal Halfcut Güneş Paneli(150*70*3) , PWM Solar Şarj Cihazı , 20 metre(2*8) Solar Kablo ve Güneş Paneli ile MPPT Sigorta 415 USD KDV dahil nakliye ve kurulum hariç
Yaz tatilinde Çeşme'de veya Bodrum'da motoryat veya yelkenlide gecelemek için tavandaki tüm serbest alanı Güneş paneliyle kaplamak gerekir.
3 adet 205 watt Mono (68*148 cm) Güneş Paneli , 60 amper MPPT Solar Şarj Cihazı , 20 metre(2*10) Solar Kablo ve Güneş Paneli ile MPPT Sigorta 782 USD KDV dahil nakliye ve kurulum hariç

2 adet 500 watt Yüksek Kaliteli SCHMID Pekintaş Mono(210*114*3,5) Güneş Paneli , Victron MPPT Solar Şarj Cihazı , 2 SET 20 metre(2*10) Solar Kablo ve Güneş Paneli ile MPPT Sigorta 1580 USDGünlük veya haftalık gezi için Guletin enerji ihtiyacını karşılayacak marin enerji sistemi


Kışın sintine pompasının bitirdiği aküyü Güneş Paneli yardımıyla tekneye gitmeden şarj edebilirsiniz.100 watt Poli(68*100 cm) Güneş Paneli , PWM Solar Şarj Cihazı , 10 metre(2*5) Solar Kablo ve Güneş Paneli ile PWM Sigorta 112 USD KDV dahil nakliye ve kurulum hariç


155 watt Mono Halfcut(68*80 cm) Güneş Paneli , PWM Solar Şarj Cihazı , 10 metre(2*5) Solar Kablo ve Güneş Paneli ile PWM Sigorta 152 USD KDV dahil nakliye ve kurulum hariç


205 watt Mono (68*148 cm) Güneş Paneli , Victron 75/15 MPPT Solar Şarj Cihazı , 16 metre(2*5) Solar Kablo ve Güneş Paneli ile MPPT Sigorta 309 USD KDV dahil nakliye ve kurulum hariç-MOTORYAT VEYA YELKENLİ ENERJİ SİSTEMİ TASARIM , MALZEME SATIŞI ,KURULUM VE TEKNİK SERVİS HİZMETİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN
İletişim: 02125422450 / 05418255822 Whatsapp Mail: info@bagimsizenerji.comNASIL BİR MARİN ENERJİ SİSTEMİNE İHTİYACINIZ VAR?

Marin Enerji Sistemi tasarımı enerji tüketimine göre yapılmalıdır.Toplam enerji tüketimine göre Güneş Paneli gücü, kullanılacak elektrikli cihazların(buzdolabı,televizyon,) toplam gücüne göre inverter gücü ve enerji depolama kapasitesine göre akü seçilmelidir.Güneş paneline göre akü seçmek veya akü kapasitesine göre güneş paneli seçmek sağlıklı olmayacaktır: en önemli unsur enerji tüketimidir.
TEKNEDE HANGİ GÜNEŞ PANELİ TERCİH EDİLMELİDİR?MONOKRİSTAL Mİ POLİKRİSTAL Mİ?


Güneş Paneli enerji üreten ekipmandır.Monokristal Güneş Paneli Polikristal Güneş Panelinden daha verimli olduğu için denizde tercih edilmektedir. Motoryat veya yelkenlide Güneş Paneli gölgede kalmayacak şekilde montaj edilmelidir.Monokristal Güneş Paneli düşük ışıkta Polikristale göre daha verimli çalışsa da Gölgede Güneş Paneli üretimi ciddi biçimde azalır.Geceleyin Monokristal veya Polikristal Güneş paneli aküyü doldurabilecek enerji üretemeyecektir.
Güneş panelinde A kalite(lehimlenmesi düzgün işçilikle yapılmış ve gözle görülen snail track veya gözle görülmeyen hotspot mikro çatlak olmayan ) ve kırık veya çatlak olmayan güneş panelleri tercih edilmelidir.Kırık veya Çatlak Güneş panelleri yangına neden olabilmektedir.Yarı esnek Güneş Paneli bimini üstüne dikilmesi halinde verimli olabilmektedir.İthal ürünlerde dahi zamanla verim kaybı görülebilmektedir.Yarı esnek Güneş Paneli tavana yapıştırma halinde yüksek sıcaklıkta verim kaybetmektedir.Gözle görülmeyen hotspot denilen yapılar Güneş paneli üretim performansını ciddi biçimde azaltmaktadır.

TEKNEDE HANGİ SOLAR ŞARJ CİHAZI KULLANILMALIDIR? MPPT Mİ PWM Mİ?

Solar şarj cihazı Güneş Paneli ile Akü arasındaki elektrik enerjisi düzenler.MPPT Solar Şarj Cihazı PWM Solar Şarj Cihazına göre daha yüksek performanslıdır.400 watt Güneş Paneli MPPT Solar Şarj Cihazı 390 watt Güneş Paneli çıkış gücü verirken PWM Solar Şarj Cihazı ile 280 watt Güneş Paneli çıkış gücü verir. MPPT Solar Şarj Cihazı genelde 400 watt ve üzeri Güneş Paneli gücü olan ve yüksek PV Güneş Paneli voltajı olan marin enerji sistemlerinde tercih edilmelidir.PWM Solar Şarj Cihazı ise daha küçük ve hobi nitelikli marin enerji sistemlerinde kullanılabilir. PWM Solar Şarj Cihazı yüksek voltaj Güneş Paneli gruplarında etkisiz kalmaktadır.


TEKNEDE HANGİ TİP INVERTER KULLANILMALI ? TAM SİNÜS INVERTER Mİ MODİFİYE SİNÜS İNVERTER Mİ ?


Inverter 12/24/48 Volt DC elektriği 120/220 Volt AC elektriğine çevirir.Tam Sinüs Inverter modifiye sinüs invertere göre daha kalite AC elektrik sağlar.Modifiye sinüs inverter dijital devreli elektrikli aletler,çamaşır ve bulaşık makinası, kettle ufo gibi ısıtıcılarla kullanılırsa uzun süre dayanamayacakır.

TEKNEDE HANGİ AKÜ KULLANILMALIDIR ?

Marin enerji sisteminde akü enerji depolama işlevi sağlar.Servis aküsü olarak kurşunasit ve lityum akü çeşidi mevcuttur.Kurşunasit aküler sulu, jel ve agm(kuru) akülerdir. Sulu akü enerji depolama kapasitesi düşük, yüksek akım çekilebilen marş aküsüdür.Sulu akü kullanımla birlikte gaz çıkışı nedeniyle kapalı ortamda kullanılması sağlığa zararlı olabilmektedir.Jel akü enerji depolama kapasitesi yüksek, düşük akım çekilebilen servis aküsüdür ve AGM(Kuru) Akü enerji depolama kapasitesi yüksek, yüksek akım çekilebilen servis aküsüdür.Lityum akü ise hem normalden yüksek enerji depolama kapasitesi hem normalden yüksek akım çekebilme kapasitesi sayesinde öne çıkmaktadır.

Servis aküsü kullanıma göre bozulabilecek bir ekipmandır.Akü kullanımında tavsiye edilen enerji kapasitesine ve anlık şarj ve deşarj akımına dikkat etmek halinde uzun süreli kullanım sağlanabilir.

Akü voltajının sarı bölgeye düşmesi kurşunasit akülerde geçici hasar kırmızı bölgeye düşmesi kalıcı hasara neden olur.Servis akülerinde derin deşarja dikkat edilmeli ve akü koruma cihazları kullanılmalıdır.

Teknede güneş paneli sisteminde kullanılacak bağlantı ekipmanlarında dış ortamda kullanılacak kablo ve konnektörlerin güneş ışığı ve deniz suyu gibi ekstrem koşullara dayanıklı olmasına,enerji taşıyan cihazların güvenli kullanımı için gerekli devre kesici veya sigorta ekipmanlarının kullanılmasına dikkat edilmelidir.

MARİN GÜNEŞ PANELİ SİSTEMİ

DENİZDE(MARİN) AKÜLÜ GÜNEŞ PANELİ SİSTEMİ HANGİ CİHAZLARDAN OLUŞUR VE NASIL ÇALIŞIR ?

Teknedeki elektrikli aletleri çalıştırmak için enerji sistemi üç ana kısımdan oluşur.
Servis aküsü enerjiyi depolar ve doğru akım(12-24-48 Volt)cihazları doğrudan çalıştırır.Akü Koruma Cihazı servis aküsünün gerekenden fazla deşarja girmesini engeller ve akü ömrünü uzatır. Motor aküsünden şarj imkanı nedeniyle teknede yüksek akım kapasitesine sahip derin döngülü AGM ve LiFEPO4 aküler tercih edilmektedir.
Güneş Paneligüneş ışığından enerji üretir.Monokristal Güneş Panelleri daha verimli oldukları için Polikristal Güneş Panelleri yerine tercih edilmektedir.
Enerji üretiminde alternatif olarak marina ve benzeri tesisteki şebeke elektriği 220 Volt redresör yani akü şarj cihazı vasıtasıyla aküleri şarj edebilir veya doğrudan teknedei 220 Volt çalışan cihazları çalıştırabilir. Tekne motoru şarj alternatöru DC DC Şarj cihazı vasıtasıyla motor akülerinden farklı nitelikteki servis akülerini şarj edebilir.Jeneratör genellikle servis aküsü sisteminden hariç olarak yüksek enerji tüketimi olan cihazları(klima,çamaşır veya bulaşık makinası) çalıştırır.
Güneş Paneli sistemi sessiz olması ve işletme masrafı gerektirmemesi sayesinde diğer alternatiflerden öne çıkmakta ve yaygın olarak kullanılmaktadır.
Üçüncü ana ekipman olan inverter aküde depolanan doğru akım (DC) enerjiyi 220 Volt yani alternatif akıma çevirir.
Sistemin tamamlayıcı ekipmanları ise güneş paneli montaj ekipmanları ve akü koruma cihazı,kablo,konnektör,sigorta ve devre kesici ürünleridir.

Marin Güneş Paneli Sistemi Avantajları

-Marin Güneş Paneli Sistemi bakım maliyeti düşüktür.

-Marin Güneş Paneli Sistemi sessiz çalışır.Tatil yaparken konfor sağlar.

-Marin Güneş Paneli Sistemi doğru tasarımla sahil veya jeneratörden bağımsız enerji ihtiyacını karşılar.Seyahatte hareket ve süre özgürlüğü sağlar.

-Marin Güneş Paneli Sistemi servis akülerinin ömrünü uzatır.

-Marin Güneş Paneli uzun süre kullanılabilecek bir üründür.Güneş panelinin ortalama ekonomik ömrü 25 yıldır.

-Etiket:tekne güneş paneli montajı,tekne güneş paneli hesaplama,tekne için güneş enerji paneli,tekne güneş paneli fiyatları,tekne güneş enerji paneli,tekne güneş enerjisi sistemleri,tekne için güneş paneli,tekne solar paket,tekne kuruluma hazır solar paket,marin solar paket,marin kuruluma hazır solar paket,tekne solar paket,kamp solar paket,solar karavan paketi,karavan güneş paneli montajı,karavan üstü güneş paneli,karavan için güneş paneli seçimi,karavan güneş enerjisi paneli,karavan için güneş paneli,karavan için güneş paneli seçimi