Neden Fotovoltaik ?

Fotovoltaik teknolojisi 20.yüzyılda geliştirilmiş bir enerji üretim tekniğidir.Günümüzde Dünya'da gittikçe yayılan bu teknoloji geleneksel enerji üretim teknolojisi olan fosil yakıtlardan çok daha farklı bir model sunuyor. En önemli unsur elektrik üretiminin elektrik tüketiminin gerçekleştiği yerde mümkün olabilmesi.Bunun dışında elektrik üretimi başlangıç maliyeti dışında yakıt masrafı gerektirmemesi yani '' bedava'' olması.

Peki evinizde veya işletmenizde neden elektriği şebekeden cüzi fiyatlara almaktansa 5-6 yıllık elektrik faturası tutarını baştan ödeyip risk alasınız? Bunun iki geçerli sebebi var.Uzun vadeli olarak Fotovoltaik enerji kendi elektriğinizi üretmenize imkan sağladığı için daha ekonomik.En az 25 yıl ekonomik ömrü olan Fotovoltaik panellerle yaklaşık 6 senede Fotovoltaik sistem maliyetini amorti ettikten sonra elektriği ''bedava'' kullanıyorsunuz. Bu bir ev için olduğu gibi bir işletme,fabrika hatta köy veya il için dahi gerçekleştirilebilir.

Fotovoltaik enerjinin bir teknoloji olduğunu ve bunun geliştirilebileceğini aklımızdan çıkarmayalım.Fakat önümüzdeki veriler bunun aşamalı gerçekleşeceğini gösteriyor. Karşılığı olmayan bir masraf olan elektrik faturası yerine kendi elektriğinizi üreterek geleceğe yatırım yapın.

Maddi olmayan fakat orta vadede daha çok etkisini gösterecek konu ise çevresel etki.Fotovoltaik teknoloji üretimi yani panel,inverter ve montaj sistemi imalatı sırasında karbondioksit salınımı gerçekleşse de ürün ömründe fosil yakıtlara oranla muazzam derecede karbondioksit salınımı engellenmektedir. Kısacası hem uzun vadeli ekonomik yarar sağlaması hem de çevreye saygılı teknoloji olması sebebiyle Fotovoltaik teknolojiyi tercih edin.

© 2016-2017 Bağımsız Enerji .Bütün Hakları Saklıdır