Neden Fotovoltaik ?

Fotovoltaik teknolojisi 20.yüzyılda geliştirilmiş bir enerji üretim tekniğidir.Günümüzde Dünya'da gittikçe yayılan bu teknoloji geleneksel enerji üretim teknolojisi olan fosil yakıtlardan çok daha farklı bir model sunuyor. En önemli unsur ekonomik elektrik üretiminin elektrik tüketiminin gerçekleştiği yerde mümkün olabilmesi.Bunun dışında elektrik üretimi başlangıç maliyeti dışında yakıt masrafı gerektirmemesidir.

Ev,işletme ve fabrikalarda Fotovoltaik enerji sayesinde kendi elektriğinizi üretebileceğinizden uzun vadede maliyeti daha ekonomiktir.Ortalama Fotovoltaik panel ömrü 25 yıl ve inverter ömrü 10 yıl olup ülkemizde işletme ve fabrikalar için 6-7 yıl ve konutlarda 8-10 yılda kendini amorti eden Fotovoltaik sistem bir zorunluluktan öte yatırım aracı olarak öne çıkıyor.Elektrik için fatura ödemenin finansal karşılığı olmadığı düşünüldüğünde kendi elektriğini üretmek finansal ve stratejik bir karardır. Elektriğin olmadığı yerlerde ev veya sulama faaliyetleri için veya elektrik kesintileri sık yaşanan yerlerde Fotovoltaik Enerji dizel jeneratörlere daha temiz , sessiz ve ekonomik bir çözüm sunuyor.

Maddi olmayan fakat orta vadede daha çok etkisini gösterecek konu ise çevresel etki.Fotovoltaik ekipmanları imalatı sırasında karbondioksit salınımı gerçekleşse de ürün ömründe fosil yakıtlara oranla muazzam derecede karbondioksit salınımı engellenmektedir.

© 2016-2017 Bağımsız Enerji .Bütün Hakları Saklıdır