Fotovoltaik Sistem Seçimi

Fotovoltaik sistemler sayesinde Güneşten elektrik üretip tüketim fazlasını aküde depolayıp geceleyin kullanabilir veya Lisanssız Elektrik üretimi kapsamında elektrik satıp gelir elde edebilirsiniz.

-Sistem tasarımı için elektrik tüketiminizi detaylı olarak anlatın.Şebekeden Bağımsız Sistemlerde sistem tasarımında kullanılan elektrikli aletleri de model ve üretim yılıyla birlikte anlatmanız gerekir.

-Fotovoltaik sistemde global ışıma miktarı , eğim açısı, sıcaklık ve nem gibi etkenlere göre elektrik üretimi farklılık göstermektedir.Bunun yanında yılın farklı aylarında elektrik üretimi önemli ölçüde farklılık göstermektedir.Elektrik üretimi yapacak Fotovoltaik panellerin özelliklerini,bölgenizin iklimine dayanıklılık testleri ve varsa benzer sistemlerdeki performanslarını sorgulayın.

-Akülü sistemlerde sürekli döngü yapması sebebiyle Derin Döngülü akü tipleri kullanılması tavsiye edilmektedir.Ev sistemleri için bakım gerektirmeyen , Hidrojen gazı salınımı yoka yakın olan ve üstün performans gösteren Jel Akü kullanımı tavsiye edilmektedir. Endüstriyel sistemler için uzun ömürlü ve bakım ihtiyacı az olan OPZS(Stasyoner) Akü tipi kullanımı tavsiye edilmektedir. En verimli akü tipi ve boyutu tasarımı için ev veya işletmenin geceleyin enerji tüketimi detaylı olarak anlatılmalıdır.Fotovoltaik Paneller 25 yıl ekonomik ömre sahip olup aküde bu en iyi ihtimalle 7-8 yıl olması nedeniyle akü miktarının azaltılması sistemi daha uzun ömürlü yapacaktır.

-Fotovoltaik enerji sistemleri Fotovoltaik panel,inverter, tercihe göre akü , şarj kontrol cihazı , Yük kesici ve gPV sigorta olmak üzere koruma ekipmanı ,Yıldırım Koruma Sistemi ile Topraklama ve Kablolamadan oluşmaktadır. Panel,inverter,akü ve tüm sistem ekipmanlarında yüksek kaliteli malzeme,titiz işçilik ve gerekli koruma ekipmanlarının kullanılmasına dikkat edin.

-Fotovoltaik enerji sistemlerde ekipman özellikleri,kurulum konumu ve global ışıma verileri gözönüne alınarak aylara göre elektrik üretimi tahmin edilebilmektedir.Sistemin yüksek performansı ve sürekli elektrik vermesi için tüketiminizi size sunulan talimatlara göre yapın. Üretilen enerjiyi korumak onu yeniden üretmekten daha kolaydır.Bu sebeple enerji tasarrufu ve verimlilik tavsiyeleriyle tüketiminizi azaltmaya çaba gösterin. Fazla veya hatalı kullanım sistemde aksamalara ve uzun vadede performans azalmasına neden olabilir.

© 2016-2017 Bağımsız Enerji .Bütün Hakları Saklıdır