Şebekeden Bağımsız(Offgrid) Fotovoltaik Sistem

Şebekeden Bağımsız Fotovoltaik Enerji Sistemleri elektrik şebekesinin bulunmadığı veya şebeke elektriğinin kaliteli olmadığı yerde enerji ihtiyacı için tercih edilmektedir.Elektrik üretimi ihtiyacı Fotovoltaik panelden karşılanır.Enerji tüketiminin detaylı analizi ve eve özgü tasarlanacak proje sayesinde genel kanı aksine 220 Volt veya 380 Volt elektrikli aletlerin elektrik ihtiyacı karşılanabilir.Sistemde güniçi üretilen elektriğin tüketim sonrası kalanı aküde depolanıp geceleyin kullanılabilir.Son olarak Şebeke Bağlantısı olan yerlerde fatura azaltmak veya Şebekeden Bağımsız şekilde kendi enerji ihtiyacının tamamını üretebilir.

Fotovoltaik Sistem Nasıl Çalışıyor?

Fotovoltaik(Güneşten Elektrik) sistemi esas olarak 3 ana bileşenden oluşur:Fotovoltaik Panel,Inverter ve Akü. Bunun dışında yardımcı ekipmanlar Şarj Kontrol Cihazı,FV Sigorta ve Yük Kesici,Montaj Sistemi,Yıldırım Koruma Sistemi, FV Kablo ve Konnektörlerdir. Fotovoltaik Panel: Güneş ışınından elektrik üretimi sağlar.İçerisinde polikristalin veya monokristalin yarıiletken Güneş pili hücresi bulunmaktadır.
Inverter: Fotovoltaik Panelin ürettiği doğru akım elektriği 220 Volt veya 380 Voltla (Şebeke elektriği) çalışan elektrikli aletlerde kullanılabilecek alternatif akıma çeviren alettir.Şebekeden Bağımsız sistemlerdeki çeşitleri modifiye sinüs ve tam sinüs inverterdir.Buzdolabı ve Klima benzeri motorlu cihazlar için tam sinüs inverter uzun süreli kullanım için tavsiye edilmektedir.
Jel Akü: Güneşten üretilen elektriğin tüketim fazlasını aküde depolayıp geceleyin veya gün ışıması fazla olmadığı zaman kullanılabilirsiniz. Yaygın olarak arabada kullanılan kuru akülerden farkı daha fazla döngü sayısı kapasitesi olması (Kuru akülerde sadece marş için kısa süreli enerji gerekse de jel akü gün içinde üretilen enerjiyi depolayıp geceleyin tüketilmesine imkan verir.) ve bakım gerektirmemesidir.
Jel Aküde tavsiye edilen deşarj oranı %60-80'dir.Deşarj oranı azaldıkça plakalara sülfatlaşması daha çok olur ve akü ömrü azalır.%20 deşarjda 3200 döngü, %50 deşarjda 1500 döngü ve %80 deşarjda 650 döngü ürün ömrü beklentilidir.Araba akülerinde ise bu en fazla 300 döngüyü bulmaktadır. Fotovoltaik Enerji Sistemlerinde AGM veya VRLA JeL Akü kullanılması tavsiye edilmektedir.
Şarj Kontrol Cihazı: Fotovoltaik Panelin ürettiği elektriğin aküye verilmesini düzenler.Gerilim ve akım denetlemesi yapar.Aküye kapasitesinden fazla veya hızlı akım verilmesi akü ömrünü azaltacaktır ve nadiren gaz çıkışı riski doğurabilmektedir.Cihazın ana görevi akü gerilimini takip edip belirli bir seviyeye geldiği zaman Fotovoltaik panelden gelen akımı kesmektir. Solar Şarj Kontrol cihazının doğru seçilmesi sistemin düzgün çalışması için çok önemlidir. Şarj Kontrol Cihazlarında başlıca iki algoritma bulunmaktadır: PWM ve MPPT.
PWM(Pulse with Modulation):algoritmasına sahip şarj kontrol cihazları akü dolmaya başladıkça aküye gelen enerji miktarını kısarak akünün daha az strese maruz kalmasını sağlar. Bu akünün ömrünün uzamasına imkan sağlar.
Yeni nesil MPPT(Maximum Power Point Tracking) ise PWM tabanlı kontrol cihazının kullanabileceğinden daha fazla gerilimi elektrik akımına çevirebilir.Akünün dolması için daha yüksek gerilim aralığı kullanılabildiğinden dolayı akü dolma süresi kısalır.Daha yüksek gerilimde çalışma özelliği sayesinde kablo ve bağlantılarda enerji kaybı azalır.
MPPT algoritması ters akı oluşmasını engeller.Özellikle Fotovoltaik Panelin elektrik üretmediği zaman akünün gerilimi daha yüksek olması halinde veya düşük ışıma durumunda akünün gerilimi panelin gerilimini daha fazla hale gelince aküden Fotovoltaik panele oluşabilecek akıma ters akım denir.Aküdeki enerjinin gereksizce israfını azaltmak içim MPPT Şarj Kontrol cihazı aküdeki gerilim panelden daha fazla olduğunda devreyi keser ve ters akımı engeller.
PWM Şarj Kontrol cihazları Şebekeden Bağımsız 12 Volt sistemler için tercih edilmektedir.Daha yüksek gerilimde Şebekeden Bağımsız sistemler için kapasitesinin büyümesine daha elverişli olduğu MPPT Şarj Kontrol cihazları tavsiye edilmektedir.
FV Sigorta ve Yük Kesici:
Montaj Sistemi:Arazi ve Çatı kurulumlarında alanın keşifte analiz edilmesiyle rüzgar ve kar yüklerine karşı dayanıklılık ve elektrik üretim performansını optimize edecek sistem seçilmelidir. Korozyonun büyük performans kaybına neden olabileceğinden dolayı paslanmaz nitelikte alüminyum profil ve galvaniz çelik bağlantı ekipmanları tercih edilmedilidir.
Yıldırım Koruma ve Topraklama Sistemi: Yıldırımın fiziksel ve elektriksel zararlarına karşı pasif yakalama uçları ile ve topraklama aksamıyla önlem alınmalıdır.
Solar Kablo ve Konnektör: Açık alana kurulum yapıldığı için Güneş ,nem ve yüksek sıcaklık benzeri dış etmenlere dayanıklı özel üretim kablo ve konnektör Fotovoltaik panelden üretilen elektriği sistemin beyni olan Solar Şarj Kontrol Cihazlarına taşımalıdır.

© 2016-2017 Bağımsız Enerji .Bütün Hakları Saklıdır. W3 tarafından tasarlanmıştır.